Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

«Оновлення Угоди про асоціацію з ЄС: діалог із бізнесом»

28 липня в режимі відеоконференції відбувся публічний захід «Оновлення Угоди про асоціацію з ЄС: діалог із бізнесом». Участь в його роботі від імені соціально відповідального бізнесу, який ефективно працює з країнами Євросоюзу, узяв голова Експортного комітету Федерації роботодавців України, голова Волинського обласного об'єднання організацій роботодавців, гендиректор польсько-українського підприємства ТОВ «Модерн Експо» Петро Пилипюк.

 

Насамперед, Віце-прем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції  Ольга Стефанішина наголосила, що при її офісі створено Аналітичний центр на чолі з Назаром Бобицьким, який упродовж 5 попередніх років від імені України в штаб-квартирі Європейського Союзу в Брюсселі опікувався темою розвитком Асоціації між Україною та Європейським Союзом, котра наступного року відзначатиме 5 років із набуття чинності. І предметний діалог із представниками українського бізнесу повинен допомогти українській владі ефективніше взаємодіяти з європейськими партнерами, причому – з найбільшою користю саме для України, котра переживає непростий період економічного розвитку через поширення коронавірусу.

«Угода про Асоціацію є двигуном економічних зрушень у нашій державі та механізмом трансформації України. Тому я дуже сподіваюся, що всі учасники цього обміну думками допоможуть обговорити не лише торгівельні аспекти, але й визначити ті позиції, котрі без суттєвих змін у самому тексті документу, а на рівні додатків до Угоди про Асоціацію України та ЄС, посприяють зробити цей документ ефективнішим», – наголосила Ольга Віталіївна.

Петро Пилипюк насамперед наголосив на важливості дії Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, оскільки після початку російсько-української війни на Донбасі для українського бізнесу російський ринок збуту продукції втрачено. Тому тісніша співпраця з країнами ЄС збільшила експорт на 9 млрд грн щороку. У той же час, Петро Павлович підкреслив, що у взаєминах між вітчизняними та європейськими партнерами спостерігається певний дисонанс:  на внутрішній ринок України імпортується на 4 млрд грн товарів і послуг більше, ніж у зворотньому напрямку.

Петро Пилипюк також звернув увагу, що в структурі українського експорту досі майже 60% складають товари сировинної групи, в тому числі – ліс-кругляк, тоді як із ринку ЄС до нас надходять, в основному, високотехнологічні продукти. Ця обставина також не сприяє модернізації українського бізнесу, і її необхідно врахувати під час внесення змін і доповнень до чинної редакції Угоди про Асоціацію.

Глава Експортного комітету Федерації роботодавців України звернув увагу і на ніші злободенні теми.

Зокрема, він високо цінив фінансове сприяння держав із зони ЄС своїм бізнесменам у період поширення коронавірусу, тоді як у наші державі в цьому напрямку не зроблено фактично нічого.

Викликають занепокоєння антидемпінгові заходи Євросоюзу щодо третіх країн, і першою від цього процесу постраждала українська металургійна галузь.

На переконання Петра Пилипюка як представника ФРУ, необхідно на державному рівні також підтримувати аграріїв, бо на території ЄС запроваджені обмежувальні квоти для української продукції, тоді як у стосунках із тією ж Туреччиною Брюссель подібних обмежень не застосовує.

Петро Пилипюк також закликав українських посадовців вирішити проблему верифікації українського експорту, оскільки ця процедура триває довго, вона коштує великих грошей, та ще й проводиться не в Україні, а за кордоном. Це також не сприяє нарощуванню експортного потенціалу нашої держави.

Не лише як представник ФРУ і ВОООР, але і як керівник потужного підприємства, котре має потужності не лише в Україні, але й у Польщі та Білорусі, Петро Пилипюк наголосив на «катастрофічній ситуації, що склалася на українсько-польському кордоні». Наразі черги з України в Республіку Польща складають до 3 діб, колони вантажівок, які очікують оформлення на МАПП розтягнулися інколи до 20 км. Це, крім того, що приносить збитки до 500 євро на кожній вантажівці, підриває і репутацію української сторони в очах західних партнерів.

Петро Пилипюк у цьому сенсі припустив, що це може бути наслідком певної дискримінації з боку польської сторони саме до українських товаровиробників, адже білоруські та російські вантажівки з аналогічними товарами на польсько-білоруському кордоні оформлюються в термін до 40 хвилин, тоді як українські на тих самих білорусько-польських пунктах пропуску  – понад 10 годин.

«Треба посилювати захист українського бізнесу! – підсумував Петро Пилипюк. – Федерація роботодавців України активно включається в роботу щодо удосконалення Угоди про Асоціацію між Україною та Євросоюзом. Ми готові всіляко сприяти цьому процесові, щоб спільними зусиллями вивести експортний потенціал нашої держави на новий рівень».

Віце-прем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції  Ольга Стефанішина після виступу Петра Пилипюка подякувала за змістовні та своєчасні пропозиції та зазначила, що вони будуть взяті урядовцями до програми конкретних заходів із їх реалізації.

Крім цього, в дискусії взяли також участь торговий представник України в ЄС Тарас Качка, науковець та експерт, колишній голова комісії ЄС щодо зони вільної торгівлі з Україною Петер Балаш, Президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков, представниця одного з комітетів Торгово-промислової палати США, котрий взаємодіє з Україною Анджела Махінова, представниця Європейської бізнес-асоціації Світлана Миценовська, виконавча директорка Української спілки підприємців Катерина Глазкова, Президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Лісиця та інші зацікавлені учасники.

Прес-служба ВОООР.

На фото: скрін-шот із трансляції відекоконференції: під час публічного заходу «Оновлення Угоди про асоціацію з ЄС: діалог з бізнесом»; виступ Петра Пилипюка.