Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Угода про асоціацію з ЄС потребує модернізації

У м. Луцьку провели публічну консультацію з місцевим бізнесом «Оновлення Угоди про Асоціацію з ЄС: потреби та очікування бізнесу Волині».

Вже майже 5 років в Україні діє Угода про асоціацію з ЄС. Вже наступного року буде оцінено стан її реалізації у різних сферах та, за потреби, наша спробує оновити положення Угоди між Україною та ЄС для більш ефективної співпраці. Тож для формування обґрунтованої та реалістичної позиції української сторони на переговорах з Європейським Союзом Офіс Віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної спільно з ГО «Центр спільних дій» проводить серію публічних консультацій із бізнес-спільнотами.

Модератором представницького засідання, котре 20 листопада пройшло під егідою Волинського обласного об’єднання організацій роботодавців (голова правління – гендиректор СП «Модерн-Експо» Петро Пилипюк) та за сприяння Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної і Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (представляв перший заступник міністра Тарас Качка) був виконавчий директор ГО «Центр спільних дій» Андрій Андрушків.

Які проблеми найбільше турбують бізнес Волині?

Це – транспортна проблема на кордоні з Польщею (про що наголошувалося навіть під час липневого візиту в область Президента України Володимира Зеленського) та електронна черга на митницях. Крім цього, представники аграрного сектору висловили стурбованість неможливістю реалізовувати на ринку ЄС достатню кількість виготовленої ними продукції.

Перед присутніми з короткою промовою виступив заступник голови облдержадміністрації Ігор Чуліпа. Передавши вітання від очільника державної виконавчої влади Волині Юрія Погуляйка, він серед іншого наголосив: питання ефективної економічної співпраці з країнами Євросоюзу – це питання виживання для вітчизняного бізнесу. Тож виконавча влада всерйоз налаштована повністю врахувати його рекомендації та зробити все від неї залежне, щоб модернізувати Угоду про асоціацію.

В унісон виступив і Петро Пилипюк, який зазначив, що після початку російсько-української війни на Донбасі та анексії Криму для волинських бізнесменів, орієнтованих на збут продукції на зовнішніх ринках, головним завданням було переорієнтувати вектор пріоритетів. Це вдалося. Але…

«Угода з ЄС – це чудово. Але чи скористалися ми нею? Мабуть, ні. Бо торгівельний баланс України з країнами Євросоюзу від’ємний щонайменше на 4 млрд доларів США. Це говорить про те, що умови – не зовсім рівноцінні. Для нашої прикордонної області одна з найголовніших проблем – проблеми на кордоні з Польщею. Із досвіду тільки нашого підприємства знаємо: черги вантажівок – від двох до чотирьох діб! І це – прямі втрати для бізнесу. Ми про це говорили, коли на Волинь приїжджав Президент України… Тому затягувати з вирішенням проблеми – неприпустимо. Звичайно, в Угоді про асоціацією прямо не сказано, що її повинен вирішувати Євросоюз, але ми повинні чітко  розум іти: запровадивши спільне оформлення спільно з іноземними партнерами, Україна може суттєво покращити ситуацію та прискорити процес оформлення. Бо наразі втрати українського бізнесу через ці черги – щонайменше 120 тис. доларів США на добу! Друга, не менш важлива тема, це недостатня кількість польських дозволів на роботу українських перевізників на її території. І перед Брюсселем треба чітко ставити цю проблему, бо не може тільки одна країна ЄС диктувати всім свої умови. І це ж снігова лавина, яка тільки наростає…», – наголосив Петро Пилипюк.

Він також передав організаторам узагальнені пропозиції від волинських аграріїв щодо модернізації чинної Угоди про асоціацію з ЄС.

«Ми віримо, що їх також буде проаналізовано та враховано в подальшій роботі», – зазначив Петро Пилипюк.

Усі висловлені волинськими бізнесменами пропозиції викладено в спеціальних анкетах, які будуть централізовано систематизовано.

 «Все це, аби наш уряд мав обґрунтовану переговорну позицію напередодні оновлення Угоди про Асоціацію з ЄС», – наголосив Андрій Андрушків.

Крім цього, перший заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – Торговий представник України в ЄС Тарас Качка провів прес-брифінг «Оновлення Угоди про Асоціацію з ЄС: що пропонує бізнес Волині» за результатами публічної консультації з місцевою бізнес-спільнотою. Він підкреслив, що чинний документ треба переглядати з максимальним урахування інтересів українських товаровиробників.

Окрім угоди з ЄС, підприємці Волині також цікавляться Угодою про зону вільної торгівлі з країнами Північної Африки та Туреччиною.

Раніше аналогічні відбулися в Одесі, Харкові, Херсоні та Полтаві.

Пресслужба ВОООР.

На фото з відкритих джерел: Виступає голова правління ВОООР Петро Пилипюк; учасники публічної консультації з місцевим бізнесом на тему «Оновлення Угоди про Асоціацію з ЄС: потреби та очікування бізнесу Волині».

24.11.2020 2